BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Emocijos Reklamoje - Viltis

   Turim dar vieną stiprią emociją, kurią sveika naudoti reklamoje. Šį karta tegiama - Viltis. Oficialus jos apibūdinimas panašesnis į išvedžiojimų raizginį, tad nesigilinu. O jei trumpai, šiai emocijai tinka apibūdinimas iš vieno žodžio - stipru. Pagalvok vien apie tai, kaip tu jaustumeisi be vilties. Stipru?

   O dabar kiek profesionaliau - visų pirma vilties poveikis yra tuo galingesnis, kuo svarbesnis tikslas. Jei tikslas turi ekonominių motyvų - viltis veikia dar stipriau. Jos įtaka tiesiogiai priklauso nuo žmogaus esamos ekonominės būklės ir siūlomo tikslo. Pvz. didžiausias loterijų pasisekimas yra tarp ekonomiškai silpnesnių žmonių.

   Iš esmės visos reklamos sukuria viltį - reklamos metu yra pateikiamas pažadas, tad automatiškai atsiranda viltis. Ir nesvarbu, ar tai yra neigiamos būsenos nutraukimo viltis(neigiamas stimulas), ar tai yra teigiamo dalyko siekimo viltis(teigiamas stimulas). Kadangi viltis yra suteikiama tuomet, kai tikslo pasiekimas yra neužtikrintas bet galimas, vilties didinimas turėtų būti atliekamas žaidžiant su 2 sudedamosiomis:

  • 1. Tikslo pasiekimo galimybės;
  • 2. Tikslo pasiekimo svarba.

 

      1. Tikslo pasiekimo galimybės. Veiksmas turi didesnę įtaką kuomet rezultato suvokimas nuo neįmanomo pakeičiamas į įmanomą. Galimybę apeliuoti į pasiekimo realumą turime:

  • a. Produkto atžvilgiu
  • b. Vartotojo atžvilgiu;
  • c. Proceso atžvilgiu.

 

     A) Pasiūlyti pasiekimo galimybes produkto atžvilgiu. Nauji atradimai ir inovacijos leidžia produktui pasiekti tikslus, kurie anksčiau buvo tik įsivaizduojami. Taigi tekste reikia akcentuoti produktų galimybes ir pranešimo žinutėje apeliuoti į viltį. Tai atlikti galima žinutėje pateikiant informaciją, jog produktas yra pagamintas „pagal naujų atradimų technologiją”, pasiūlyti „revoliucinį” produkto dizainą ar pan. Taip vartotojo sąmonėje susiformuoja pagrįsta viltis, jog produktas gali pasiekti norimus tikslus, nes jis turi kokią tais išskirtinę ar naują savybę.

   Pasitaiko, kad inovatyvumo akcentavimas nesuteikia vartotojui pakankamo pasitikėjimo produktu ir tikėjimo, jog produktas pasieks trokštamą tikslą. Dar galima naudoti individualizavimą - reklaminiame pranešime galima akcentuoti tai, jog produktas yra pritaikomas konkrečiam vartotojui, pagal išskirtinius jo poreikius. Arba galima akcentuoti aplinkos sukeliamų trukdžių pašalinimą, taip užtikrinant asmens tikslo pasiekimą.

 

     B) Pasiūlyti pasiekimo galimybes vartotojo atžvilgiu. Žinutėje galima teigti, jog tikslo pasiekimo galimybė priklauso nuo pačio vartotojo. Skirtumas tarp vartotojo, kuris jaučia stiprų vilties jausmą ir vartotojo, kuris jaučia silpną vilties jausmą yra tame, kad pirmuoju atveju vartotojas tiki jog kontroliuoja savo tikslo pasiekimą ir suvokia, jog kontrolė reiškia tai, kad tikslo pasiekimas yra būdingas asmeniui. Atitinkamai netekę vilties žmonės mano, kad nekontroliuoja situacijos ir tikslo pasiekimas yra mažai realistiškas. Taigi produktai, prekių ženklai ir pats reklaminis tekstas, kuris leidžia suprasti jog vartotojas gali kontroliuoti situaciją - padidina vilties jausmą. Kaip geras to pavyzdys yra knygos iš serijos „padėk sau”, kurių pavadinimai dažniausiai akcentuoja jog žmogus turi galią valdyti aplinkos jėgas ir gali pasiekti norimus tikslus. Tas pats Nike šūkis „Jus do it” taip pat akcentuoja tai, kad kontrolė glūdi pačiame vartotojo asmenyje.

   Dar viena galimybė veikti vartotoją, yra kalbėti apie jau pasisekusius pavyzdžius. Esmė - žmogus, matantis, kad tikslą pasiekė kiti - tiki jog tokiu pačiu keliu tikslą gali pasiekti ir jis. Kaip pavyzdys gali būti kas savaitinis laimėtojų paskelbimas arba nuotraukų „prieš ir po” rodymas. Pastoviai susiduriant su tokiu stimulu, žmogaus sąmonėje susiformuoja požiūris  - „jei tai atsitiko jam, kodėl negali atsitikti ir man”.

   Išankstinis savęs įsivaizdavimas norimoje būsenoje taip pat gali paskatinti manyti, kad tikslo pasiekimo galimybė priklauso nuo pačio asmens. Tokiu būdu yra stengiamasi pakeisti net ir vėžiu sergančių asmenų požiūrį į ateitį. Taip neviltis ir nusivylimas perauga į viltį.

 

     C) Pasiūlyti pasiekimo galimybes proceso atžvilgiu. Tikslo pasiekimas yra neįmanomas, jei žmogus nežino kaip tai galima padaryti. So, galima teigti, kad tikslo pasiekimas tiesiogiai priklauso nuo informacijos ir žinių suteikimo, reikalingų pasiekti norimą tikslą. Patarimai, kaip pasiekti tikslą didina viltį. Taip veikia slapti/išskirtiniai/asmeniniai patarimai, kurie leis pasiekti tikslą.

   Atsižvelgiant į procesą, vartotojui gali būti pasiūlyta galimybė tikslą pasiekti įvairiais keliais ir būdais. Kuo daugiau yra tikslo pasiekimo variantų - tuo didesnė viltis pasiekti tikslą. Tokiu atveju, jei vienas tikslo pasiekimo kelias vartotojui būtų nepriimtinas ar per sunkus, liktų dar keli variantai. Kaip pvz. - reklamuojami kompaktiški treniruokliai, kuriuos galima lengvai ir patogiai transportuoti. Tad jei vartotojas neturi galimybės juo pasinaudoti namie - gali susipakuoti, nusivežti į darbą ir naudoti ten.

       2. Tikslo pasiekimo svarba. Viltis taip pat gali būti padidinta keičiant tikslo pasiekimo svarbą. Šiuo būdu skatinti viltį galima:

  1. Didinant gaunamą svarbą
  2. Stiprinant tikslo atitikimą.

 

     A) Didinti gaunamą svarbą. Produktai gali būti labiau trokštami, jei jie leidžia pasiekti ne tik mažesnio laipsnio tikslus, bet yra ir instrumentas pasiekti svarbesnius tikslus.

   Kadangi rezultato svarba gali būti stimuliuojama naudojant trūkumų akcentavimą, tuos pačius rezultatus galima būtų pasiekti naudojant esamą padėties lyginimą su idealia būkle. Tokiu būdų yra didinamas vilties jausmas.

   Vartotojai taip pat gali lyginti „idealaus kito” su „buvusio aš” arba „idealus aš” būklėmis. Apeliavimas į šias būkles turėtų atnešti troškimo būseną. Kaip pavyzdys gali būti loterijas reklamuojančios reklamos, kuriose pavaizduotas puikus loterijose laimėjusių asmenų gyvenimas. Taip vartotojas lygina idealias jų būkles su esama savo padėtimi.

 

     B) Stiprinti tikslo atitikimą. Tikslo pasiekimo stiprinimas vartotojui leidžiant įsivaizduoti, kad rezultatas atitinka užsibrėžtą tikslą ir yra geidžiamas, taip pat turėtų sukelti viltį. To pagrindas yra psichologinės žinios, jog teigiamos fantazijos yra siejamos su troškimu. Tokios taktikos pavyzdį galime rasti loterijų reklamose, kurios skatina vartotojus fantazuoti apie tai, ką jie darytų laimėję milijoną.

   Kita tikslo pasiekimo didinimo taktika yra pasiūlyti pirkėjui tokį produktą, kuris nepakeičia vartojimo ypročių, bet tuo pačiu leidžia pasiekti ir pageidaujamą tikslą. Geriausiai tai atspindintis pavyzdys yra dietų programos, kurios teigia, jog žmogus gali vartoti maistą kaip vartojo ir tuo pačiu mesti svorį. Lygiai taip pat pilvo raumenis stiprinantys prietaisai žada puikų pilvo presą be jokių pastangų.

   Tekste gal kiek per daug oficialumo, bet info naudinga.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Mari2009-11-12 12:55

Aciu, kad pasidalinai izvalgia ir vertinga info.

Zinai kas, mano manymu, pagyvintu irasus? Lietuvisku tekstu citatos :) Tai kaip is tikruju skamba loteriju sukiai arba raginancios bilietus isigyti reklamos? Irasai pareikalautu zymiai daugiau laiko, bet butu su “cinkeliu”.

Morkus2009-11-12 16:01

Labas,

taip, pilnai sutinku. Tik vat reik imt ir prisest :)
Aciu uz komentara

Rašyti komentarą

Tavo komentaras